Każdy ogrodnik wie, że o warzywniak trzeba odpowiednio dbać przez cały rok, aby w sezonie dawał piękne plony. Po owocnych zbiorach konieczne jest odpowiednie uporządkowanie ogrodu. Jednak prace nie ograniczają się jedynie do zutylizowania pozostałości po roślinach. Co należy zrobić w ogrodzie warzywnym przed okresem zimowym, aby przygotować ogród na kolejny sezon?
Co zrobić z pozostałościami po roślinach?
Kiedy po sezonie ogrodnik wejdzie do warzywniaka, powinien na początku zająć się utylizacją pozostałości po roślinach. Jednak, czy warto wszystko po prostu wyrzucić?
Warto zaznaczyć, że początek jesieni to wciąż czas intensywnych zbiorów. W szklarniach owocują późne odmiany warzyw czy owoców, a na zewnątrz można spodziewać się zbiorów różnego rodzaju bulw, takich jak ziemniaki, buraki czy marchew. Jednak są również rośliny, które przekwitły i zaczynają usychać. Takie rośliny należy dokładnie usunąć z gleby, tak, aby nie zostały ich fragmenty w ziemi. Jeśli rośliny są zdrowe, warto wykorzystać je w kompostowniku, gdzie staną się wartościowym nawozem. Jednak jeśli zaobserwuje się jakiekolwiek oznaki chorób liści, należy usunąć rośliny z ogrodu.
Chwasty – jak skutecznie je usunąć?
Jeśli chodzi o chwasty, ogrodnik nie musi usuwać ich całkowicie. Ważne jest przede wszystkim to, aby niepożądane rośliny nie zdominowały upraw. Należy pilnować, aby chwasty nie zaczęły się nadmiernie rozsiewać.
Jeśli chodzi o pielenie chwastów, z pewnością przyda się dobrej jakości haczka. Najlepiej sprawdzi się tzw. motyka holenderska. Jej ostrze wykonane jest z twardej stali i idealnie nadaje się do usuwania mchu. Mocne ostrze sprawia, że idealnie nadaje się do usuwania chwastów, jednak można przy jej użyciu rozpulchniać glebę.
Prace związane z podłożem
Nie można zapomnieć o tym, że jesień to czas, w którym należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża przed wiosną. Dobrym pomysłem będzie przekopanie gleby. Takie działanie świetnie spulchni ziemię, a dodatkowo pozwoli na zmiękczenie wierzchniej, stwardniałej warstwy. Takie prace najlepiej wykonać używając odpowiedniego sprzętu. Można to zrobić przy użyciu takich sprzętów jak:
- szadel — przeznaczone do wykopywania ziemi
- widły szerokozębne — bardzo często wykorzystywane do pielenia. Warto zaznaczyć, że podczas pielenia ziemia się bardzo dobrze napowietrza.
- grabie — najlepiej takie do wyrównywania terenu. Jest to najłatwiejsza opcja, jednak daje nieco gorsze efekty.
Jeśli ogrodnik zdecyduje się na przekopanie ogrodu, będzie w stanie pozbyć się szkodników, które mieszkają około 30 cm pod ziemią.
Przed sezonem warto zadbać o jakość podłoża. W tym celu dobrze je odpowiednio użyźnić. Można zrobić to, używając gotowych środków, takich jak nawóz wapniowy. Jednak najpopularniejsza opcja jest wykorzystanie kompostownika lub nawozów organicznych, takich jak obornik. Po jego rozłożeniu należy ogród przekopać, aby nawóz rozłożył się w ziemi.
Jesienne sprzątanie warzywniaka to przyjemność. Warto zadbać o wszystkie szczegóły, aby cieszyć się pięknymi zbiorami w przyszłym roku.