Wysiewamy piątkę szklarniową!


  • Share on Pinterest

Styczeń i luty to miesiące, w których można wysiewać niektóre rośliny ozdobne! To jak? Startujemy? 

Czym jest piątka szklarniowa? Nazywamy tak 5 gatunków roślin ozdobnych, które można wysiewać od stycznia do lutego. Oczywiście jeszcze nie na stanowisko docelowe. Z tym trzeba poczekać aż do Zimnej Zośki. Jednak, jeśli chcesz cieszyć się ich pięknymi kwiatami jeszcze w tym sezonie, warto wysiać je wcześniej, ponieważ ich okres wegetacyjny jest długi i od wykiełkowania do kwitnienia często upływają aż 4 miesiące.   

Które rośliny należą do piątki szklarniowej? 

To jedne z najpiękniejszych roślin ozdobnych o okazałych kwiatach, czyli:

  • begonia stale kwitnąca 
  • lobelia przylądkowa
  • petunia ogrodowa
  • szałwia błyszcząca
  • żeniszek meksykański

Można hodować je zarówno w ogródku na rabatach jak i na balkonie, tarasie czy parapecie. 

ABC wysiewania 

Na samym początku przemyśl, gdzie postawisz doniczki. Nasiona należy przechowywać w cieple, dlatego dobrym miejscem będzie ogrzewany ogródek szklarniowy albo po prostu parapet. Upewnij się, że zdołasz zapewnić kiełkującym nasionom odpowiednią temperaturę, dostęp do światła i wilgotność powietrza. Brzmi jak coś skomplikowanego? Bez obaw to nic trudnego! 

Przygotuj skrzynki lub tacki, doniczki lub multiplaty i napełnij je ziemią przeznaczoną do wysiewu zmieszaną z uniwersalną ziemią kwiatową. Mocno ubij podłoże i podlej obficie. Nasiona wysiej rzutowo do skrzynek lub na tacki. Jeśli używasz multiplatów siej punktowo po 2-3 nasionka do jednej. Po wysiewie przykryj cienką warstwą piasku (Uwaga! Nie dotyczy to begonii, lobelii i petunii te nasiona pozostaw nie przysypane i tylko lekko wgnieć je w ziemię) i spryskaj wodą. Zrobione! Teraz tylko przykryj zasiew folią i utrzymuj stałą temperaturę 20-22 stopni Celsjusza (w domu nie będzie to trudne). 

Pamiętaj o regularnym zraszaniu, a kiedy zauważysz pierwsze kiełki, zdejmij okrycie. 

 

Pikowanie i rozsada

Przepikuj siewki kiedy zauważysz, że mają już 2-3 liście. Przenieś je do osobnych pojemników, na przykład po jogurtach lub małych doniczek. 

Wysadź na miejsce docelowe po Zimnej Zośce i Zimnych Ogrodnikach, czyli na przełomie maja i czerwca. 

Przed wysadzeniem warto zahartować rośliny. Jak to zrobić? Hartowanie polega na wietrzeniu, czyli wystawieniu roślin w doniczkach na zewnątrz na kilka godzin. Na taki zabieg zarezerwuj dzień umiarkowanie ciepły i bezdeszczowy.  

Wymagania glebowe 

To kolejna istotna kwestia, która powinieneś wziąć pod uwagę, zanim wysiejesz nasiona. Sprawdź, czego będą potrzebować rośliny. 

Begonia stale kwitnąca

To roślina, która cały czas potrzebuje słońca i próchniczej, żyznej gleby o odczynie lekko kwaśnym. Bardzo źle znosi susze, dlatego w lecie wymaga podlewania. W okresie kwitnienia może też potrzebować dodatkowego zasilenia nawozami ekologicznymi na przykład kompostem.  

Lobelia  

Zarezerwuj dla niej stanowisko słoneczne o niezbyt żyznej glebie, przepuszczalnej próchniczej lub piaszczysto gliniastej. Jest dość odporną rośliną. Powinna mieć umiarkowanie wilgotne podłoże. Kiedy zakwitnie, warto podlać ją płynnym nawozem wieloskładnikowym. 

Lobelia może zakwitnąć powtórnie, jeśli przytniesz ją zaraz po przekwitnięciu. Niestety jest podatna na ataki mszyc i przędziorków, wymaga więc regularnego doglądania. 

Petunia 

Odpowiednie stanowisko dla petunii powinno być słoneczne i ciepłe o glebie żyznej, próchniczej i przepuszczalnej z lekko kwaśnym odczynem. Najlepiej czuje się w miejscach osłoniętych przed wiatrem. To dość odporna roślina.   

Szałwia 

Preferuje stanowiska słoneczne i takie, gdzie gleba jest żyzna, przepuszczalna i wilgotna. Potrzebuje podlewania zwłaszcza w miesiącach letnich.  

Żeniszek 

Żeniszek meksykański to roślina ciepłolubna. Najlepiej kwitnie na stanowiskach nasłonecznionych i osłoniętych przed wiatrem. Choroby i szkodniki bardzo rzadko ją atakują, ale szkodzi jej nawet lekki mróz. Wymaga też regularnego podlewania. Może powtórnie zakwitnąć, jeśli przytniesz przekwitnięte kwiatostany.  

Mamy nadzieję, że już wiesz, czym jest piątka szklarniowa i jak ją wysiać. To nic trudnego, wysiane nasiona możesz przechowywać na parapecie, a jeśli masz ogródek szklarniowy, sprawa będzie jeszcze łatwiejsza. Powodzenia!