Wytrzymała kosiarka spalinowa Stiga


  • Share on Pinterest

Kosiarki spalinowe najczęściej wybierane są na potrzeby przydomowych ogrodów, jednak służą także profesjonalistom. Jest to wygodny, mocny oraz wydajny sprzęt, który wykorzystać można do koszenia nawet bardzo dużych połaci trawnika. O jakości kosiarek decydują jednak istotne parametry, a także materiał wykonania danego modelu. Zatem przed zakupem kosiarki spalinowej należy zwrócić uwagę na parametry takie jak

  • Moc silnika – im większa będzie moc silnika tym urządzenie jest bardziej wydajne. Parametr ten wpływa także na większą szerokość roboczą. Najczęściej wybierane są kosiarki o mocy od 3,5 do 5 KM. Kosiarki spalinowe o większej mocy wymagać będą jednak napędu, aby w ten sposób ich obsługa była łatwiejsza.
  • Rodzaj silnika – modele kosiarek spalinowych mogą być wyposażone w silnik czterosuwowy lub dwusuwowy. Modele z silnikami dwusuwowymi są lżejsze, bardziej zwrotny, często także mocniejsze. Tym samym dobrze radzą sobie między innymi na nierównym terenie. Zużywają jednak dużo więcej paliwa oraz emitują więcej hałasu i spalin. Z kolei kosiarki z czterosuwowymi silnikami to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Są dużo bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego, łatwiejsze w obsłudze, a jednocześnie ciche i oszczędne.
  • Szerokość robocza – szersze kosiarki pozwalają na efektywniejsze koszenie trawnika. Dlatego wybierane są zwłaszcza do większych trawników, na których ponadto nie ma przeszkód w postaci krzewów, drzew lub architektury ogrodowej. Natomiast jeżeli konieczne jest manewrowanie pomiędzy roślinami lub innymi elementami, wówczas lepiej wybrać węższe kosiarki, gdyż są dużo bardziej zwrotne. Najczęściej szerokość koszenia oscyluje od 40 do 60 cm, tym samym różnica nie jest bardzo odczuwalna.
  • Wysokość koszenia – najlepsze modele kosiarek mają bardzo duży zakres koszenia, sięgający od 19 do nawet 101 mm. Najczęściej jednak trawnik koszony jest na wysokości od 35 do 40 mm. Wysokie parametry koszenia są natomiast bardzo przydatne w przypadku łąki kwietnej lub pierwszego koszenia nowo założonego trawnika. Z kolei koszenie poniżej 30 mm jest niekorzystne dla trawy, zwłaszcza latem.
  • Mechanizm tnący – wrzecioniwy lub rotacyjny. Mechanizm wrzecionowy wykorzystywany jest podczas pielęgnacji niskich oraz dekoracyjnych trawników. Wówczas trawa wygląda bardzo atrakcyjnie. Natomiast kosiarki rotacyjne są proste w budowie, natomiast dużo lepiej radzą sobie z wysoką trawą oraz można korzystać z nich nawet na bardzo nierównym terenie.

Kosiarka spalinowa z napędem

Kosiarki bez napędu wymagają napędzania siłą operatora. Sprawdzają się na równych trawnikach, natomiast w przypadku nierównego terenu mogą być bardzo kłopotliwe. Napęd znacząco zwiększa komfort pracy. Dlatego jest niezbędny do większych kosiarek, w których waga jest także dużo większa. Co więcej w przypadku bardzo trudnego oraz nierównego terenu zalecane są kosiarki z napędem na tylną oś. Gwarantuje to płynną oraz szybką i komfortową jazdę i to w każdych warunkach, także na nierównym terenie.